Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is not true of density? a. density depends on mass and volume. b. density describes how tightly packed the particles are. c. density chan
These items are involved in sexual reproduction. Which one of these may also be involved in asexual reproduction? A. eggs B. spores C. sperm D. seeds
four ways by which farming methods could be made humane
what three nations depend on water from the tigris and euphrates rivers? israel, iran, iraq turkey, syria, iraq syria, iran, turkey turkey, jordan, israel
which is a property of an angle?
What role did nationalism play in the outbreak of World War I?
4000000 30000 800 20 5 in standard form
What is the theme of the poem "nothing is like nothing else" by Elizabeth Brewster
Calculate the area of the figure. Assume that all angles are right angles.
TRUE or FALSE 1. Drinking too much milk is a cause of childhood obesity. 2. One pound of body fat represents about 1500 stored calories. 3. High-density lipopro