davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 72+ )
Otras preguntas
A. Rice costs $1.33 per kilogram. How much will 1.3 kg of rice cost? B. Milk costs $.71 per liter. How many liters can you buy with $3.00 C. How are part (a) a
If a potato is allowed to dehydrate by sitting in open air, would the potato cells be more likely to absorb more water or less?
A jar contains 133 pennies. a bigger jar contains 1 2/7 times as many pennies. what is the value of the pennies in the bigger jar?
What number is halfway between 3000 and 4000
Which three countries have the least access to technology?
Suppose that a rectangle has a perimeter of 24 meters. Express the area A(x) of the rectangle in terms of the length x of one of its sides. A(x) = ??
A cross-country automobile rally is 1,025 kilometers long. At a stopping place the letter had traveled 867 kilometers. How far away was finish line
What is larger 0.6 or 3/4 explain?
Convert 57 mL to its equivalent in L using dimensional analysis
What is an adjective phrase?