49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

In which of the following situations might someone use a combination of cellular and wireless technology? If it’s right I mark you Brainliest The photographer f
Question 2 of 10 Why are X-rays used in security baggage scanners? A. X-rays are high-wavelength rays, which causes them to easily bend around the objects in th
Some of the duties of _____ are obtaining goods and services that meet or exceed operations requirements in a timely and cost-effective manner, and managing sup
Is CuO a acidic or basic oxide and why
the first or smallest level of organization in the human body is the​
what is a brainliest? sorry, i'm new.​
The radius of a circle is 3 killometers use 3.14 for pi
please help me I have until Monday to do 82 questions ​
I NEED HELP! Young made several mistakes. He thought the third hieroglyph was part of the one for “T,” whereas it actually stood for the vowel “O.” The fourth h
An=128 •(1/2)^n-1 a5=? ^fifth term