krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Every paragraph in an essay should have
In the context of investing, the term market refers to Select one: a. shops and stores. b. existing and potential customers. c. the buying and selling of sto
A slide show is another name for a PowerPoint presentation. a. True b. False
The Bush administration cracked down on drug trafficking from a. Africa. b. China. c. Latin America. d. the Middle East.
What's the simplified form of 2x + 3 - x + 5? a. 3x + 8 b. x - 8 c. x - 2 d. x + 8
A valid plea cannot be assumed from a silent record. a. True b. False
These systems consist of interlinked knowledge resources, databases, human experts, and artificial knowledge agents that collectively provide an online knowledg
A typical organ is made up of many different kinds of cells and tissues. true or false
What is asexual reproduction?
During scuba lessons, Sue dove 30 feet, Harriet dove 120 feet, and Kathy dove 90 feet.What integers represent these depths? Order the integers from least to gre