haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

White settlers and their governments had several ideas about how to solve the conflict with the Indians. Which of the following was not one of their solutions?
what is 8.478 in expanded form
a warehouse that has three shelves that can hold 8 12 or 16 skateboards. each shell has sections holding the same number of skateboards. what is the greatest
2-3/4x=1/8x+9 with the work shown
jamie wrote 4.4 - 0.33 = 1.1 . Is his answer resonable? Why or why not?
the metro theater has 20 rows of seats 18 seats in each row tickets cost $5 the theaters income in dollers if all seats are sold is (20X18)X5 use properties to
How did the issue of slavery divide the nation?
what are the Aztecs beliefs
Which statement best describes the caste system? a. social and religious classes developed after Aryans settled on the Ganges plain and later incorporated into
Which statement best describes the caste system? a. social and religious classes developed after Aryans settled on the Ganges plain and later incorporated into