jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

What is the property of (18+13)-13 and 18
solve the formula d=st for s
Natural gas forms from the remains of buried plants and animals. a. True b. False
what is 0.2 as a fraction in simplest form.
Who were seen as traitors once the Nazi's had been defeated? A Jews B Communists C Collaborators D The Resistance
________ refers to the visual, audible, or written packages used to present the news.
Can someone help? 12x−2y=8 not in a faction and not is a decimal.
40/100= _ of_ Equal parts and the decimal _
How did militarism play a role in sparking World War I? -Each of the major powers considered itself superior to the others. -Each of the major powers considered
Flowers usually contain more stamen than pistils. Why do you think this is?