mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

The figures below are based on semicircles and squares. Find the perimeter and the area of each shape. Give your answer as a completely simplified exact value i
The solid triangular prism shown below is made from metal . The prism is melted down and the metal is used to create a solid cube. Find the side length of the c
Give the following equation in standard form: [tex]y=\frac{1}{3}x-7[/tex]
what is the compound and conjunction in lucy's mother and father were both school teachers
Can someone please do my Aleks for me, here's the login btahiru4 10202004a
Alkalis have a pH above 7.0 and turn litmus paper from red to blue. They feel slippery and soapy on the skin. True or false?
How many solutions does the system have? 6x - y = -1 6x+y=-1
During a discussion, if one participant uses sarcasm, how may that make the other participants feel? exclusive included disrespected respected
There are 13 animals in a barn. Some are chickens some are pigs . Altogether there are 40 legs in all . How many of each animal are there
The sum of twice a number and six is equal to the sum of the number and 7. What is the equation that represents the sentence.