nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

Which statement accurately describes a major simila between an essays introduction and it’s conclustion
what is 9.286 as a mixed number
Lucy is making a smoothie by following the recipe below
What must be true to consider something to be alive ?
What are the two subdivisions members of the capitalist class are divided into?
On what factor was the stratification system of the old soviet union based?
What happens during meiosis that would allow genes located on the same chromosomes to separate independently of one another?
What makes huck determined to steal the gold back from the duke and the king?
Part of preforming routine computer maintenance includes
HELPPPPP PLZ TYSM!!!!!!!!!!!