vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

Please help me. number 44, 45, 55
Express the quantity 24.2×10-5 m in mm. express your answer using three significant figures.
President Lincoln issued the Emancipation Proclamation in response to
As a volunteer for the Peace Corps, Samuel Eddens saw first hand the devastation caused by extreme poverty. Working with children, always the biggest victims of
How does the nervous system affect the skeletomuscular system?
If someone believes that it is never ethical to eat meat, then they believe that right and wrong is defined by
two travellers are 220 kilometers apart at noon and are headed toward each other along a straight road. They meet at 5.30 pm and one travelled 20 kilometers per
Traditional medicine that focuses primarily on the treatment of illnesses with medication, rather than illness prevention and wellness, is sometimes referred to
what is vergils advice to dante as spoken at the gate of hell
Brian irons 2/9 of a shirt in 3 3/5 minutes. How long will it take him to iron one shirt? At this rate, how long will it take to iron 5 shirts?