928747
928747 928747
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Write a unit rate for the situation: 3.5 ounces of mealworms for $8.75.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-03-2021

Answer:

1 ounce of mealworms for $2.50

Step-by-step explanation:

3.5/3.5 = 1 oz

8.75/3.5 = $2.50

1 ounce of mealworms for $2.50

Answer Link

Otras preguntas

An adult blinks about 450 times in 30 min. A 12 year old blinks about 150 times in 15 min. How many more times does an adult blink in 60 min. than a 12 year old
g5-h3 if g=2 and h=7 solve expression
how to find all real and imaginary zeros of f(x)=x^4+5x^2-5x^3-6+5x
55/100 in simplest form?
A rectangular park is 150 yards on one side and 125 yards on the other. if Debbie walks around the park two times, how far does she walk
Please solve number 27.) -5(3-q) +4 =5q-11
which number between 20 and 29 has 2 and 3 in its prime factorization?
43.586 rounded to the nearest tenth
whats the answer to -12(4/3-1)
A procedure designed to test a hypothesis