braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

What is the Mexican American war?
what is a good word for school
Can anyone help?? ASAP!
When the demand curve shifts to the left, what is this called? increase in demand decrease in demand elasticity right Question 2 On a supply and demand graph, i
is an 8oz. bag for 0.64 cents or a 20oz. bag of cheetos for $1.28 a better deal?
Solve. x + 4 – 7x = 22
Miles incorrectly gave the product if 7×2.6 as 14.42.Use a place value chart or an area model to help Miles understand his mistake
what is the slope intercept form of the linear equation with a graph that passes through (4,5) and is perpendicular to the graph of y=-4x+7???
What is positive about the government engaging In deficient spending?!!? Doing Great Depression study guide.
Can someone please simplify these using product notation?