hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

Today many educators would like math instruction to be more active and engaging instead of based on rote memory of principles and definitions. a. True b. Fals
The national competency-based credential for entry-level early childhood educators is called?
Dante has a vegetable garden. He places several earthworms in the garden’s soil. Which statement explains the most likely reason Dante puts worms in his garde
Vince chooses 3 side dishes from a total of 10 side dishes offered on the menu is how many different ways can he choose
Please help me with this
This rectangular prism is created with centimeter cubes. how many cubed centimeters make up this prism? rectangular prism composed of unit cubes. cm3
Name the five transport mechanisms of the cell:
Solve the given inequality and graph the solution on a number line. I need it on a graph -x/2 +3/2 <5/2
Use factoring to simplify the expression x^2-x-6/x-3 assume that x does not equal 3
WHAT ARE FILLED WITH ENZYMES THAT CAN BREAK DOWN SUBSTANCES IN CELLS TO BE USED LATER?