pugaragon
pugaragon pugaragon
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nika bought a set of 12 rubber ducks for $72.



What is the cost of 1 rubber duck?

Respuesta :

JP110
JP110 JP110
  • 04-02-2021
Each one will cost $6.00 because $72/12=6.00
Answer Link

Otras preguntas

Xenia is ordering a cake for her friend’s wedding. She knows that there will be 110 guests at the wedding, and she is trying to decide how large a cake to order
Hi please help me on number 25 and explain thank you
the food in that restaurant was the ---- i had ever eaten. a, worst b, better c, worse d, good
Which sentence is false?
Which of the following is true about South Korea?Check all that apply.□Booming economy□Socialist regimen□Famine and poor economy □Free State
First correct answer gets Brainliest!!!!!!! f(x) = -3x^2 + 2x - 7 Find f(-1)
the difference of x and 4, cubed, times 6
if Terri were to paint her living room alone, it would take 6 hours. Her sister Gloria could do the job in 7 hours. How many hours would it take them working to
The primary goal of ________ is to get the right people interested in working for an organization or in a specific job, then persuade them to apply and ultimate
The difference between a number and seven is less than or equal to -3. N _< -10 N _> -10 N _< 4 N_> 4