Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

When two alleles "blend in" , or "mix" together it is known as - Incomplete dominance Codominance
Blake walked 7/8 of a mile in 1/5 of an hour. If Blake continued walking at the same rate, what is the distance he would travel in one hour?
Condensed financial data of Monty Company for 2020 and 2019 are presented below. MONTY COMPANY COMPARATIVE BALANCE SHEET AS OF DECEMBER 31, 2020 AND 2019 20
Producers' surplus is __________. O the difference between the price a seller receives for a good and the price a buyer pays for the good. O equal to price tim
The Republican Party was formed in response to
100 Points. Photo Analysis. Image is attached Photo Analysis Worksheet Step 1. Observation A. Study the photograph for 2 minutes. Form an overall impression o
How is the course content in APR within each study area organized at the highest level? For example, when you open the dissection study area what will you firs
Why does 4x - 3 = 4x + 5 have no solutions?
a^4 - 8a^2 - 9x^2 - 12x+12 factorization step by step
NEED HELP ASAP ON TIMER 30 MINUTES LEFT find the least common multiple (lcm) of: 25y^5 and 5xy and 2x^3y