giselleg729
giselleg729 giselleg729
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

The steak is priced at 4 pounds for $2. How much is the steak per pound?

Is it 1 dollar for 2 pounds?

Respuesta :

vanedian1931
vanedian1931 vanedian1931
  • 02-02-2021
The answer is 2 pounds for $1 because you divide 4 by 2 then divide 2 by 2 so 2 pounds for $1.
Answer Link
ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

The steak per pound : 2/4 = $1/2=$0.5/ pound

Is it 1 dollar for 2 pound  :   It's correct

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

1. Describe the business you chose, and explain your reasons. Based upon what you know about it, what type of business do you think it is: a sole proprietorship
a scientific name belongs to what species
what is 0.29 recurring as a fraction
What is y after the following statement is executed? x = 0; y = (x > 0) ? 10 : -10;?
Which of the following arguments decided the debate over using the atomic bomb against Japan in 1945?
one member of a gardening team can landscape a new lawn in 36 hour. The other member of the team can do the job in 45 hours. How long would it take to landscape
______ is the most common cause of acute gastroenteritis. A. Norovirus B. Campylobacter C. Salmonella D. E. coli
31-27+12-23-(-25)+(-6)=
The students _____ to see the Great Sphinx of Giza, which _____ very popular with tourists. Which verbs agree with the subjects in the sentence? A. wants, i
what controversial issue did the great compromise solve