jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

Any number that is divisible by 4 is divisible by 8. Find a counter example to show that the conjecture is false
The end of the war in Europe compared to the end of the war in the Pacific?
if i get paid 7.25 and i get 30 hours how much is my check
What did the Puritans of Massachusetts hope to create?
Olympic athletes have lower resting heart rates because
How did changes in the soviet union affect people in other communist countries? eastern europeans began to rebel against their governments china was inspired to
a yogurt costs 55 pence . how many yogurts can be bought for 3 pounds
Which of the following correctly explains the criteria for something considered to be case law
A store sells T-shirts $10 each and jeans for $20 a pair. Anna spends $150 for T-shirts and jeans. she buys x T-shirts and y pairs of jeans. what is the equatio
Who was Geoffrey Chaucer?