hannapeterson745 hannapeterson745
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Washington is buying a gallon of milk for $3.99 and some boxes of cereal for $4.39 each. If Mr. Washington has
$20, how many boxes of cereal can he buy?

Respuesta :

vineeeleee
vineeeleee vineeeleee
  • 01-02-2021

Answer:

$20-$3.99(milk)=$17.01÷$4.39(cereal)=4 boxes of cereal

Answer Link

Otras preguntas

Why was it wrong for the air traffic controllers to go on strike during the Reagan administration? A. They did not need higher wages. B. They were Federal emplo
The ____ is cited as a disadvantage of web-based training and distance learning by some educators. lack of face-to-face contact slow feedback and gene
Select the properly punctuated sentence. A.Mike and Maria's political beliefs don't always match exactly with their two sisters' opinions. B.Mike's and Maria's
Months after she was robbed, courtney's heart pounds with fear merely at the sight of the place in which was was attacked. the location of the robbery is most l
How can a president be removed from office list the reasons?
Problem # 35, how do you make an equation out of this, would it be x+x+2?
Given the following inverse variation find the missing value: (4, 33) (12, y) PLEASE ANSWER AS SOON AS POSSIBLE!!!!!! THANKS I APPRECIATE YOU AND YOU'RE VALID
what is the foundation for the different climates around the world
"since sam was a baby, her parents have always told her, "treat others how you want to be treated." this is an example of a(an)"
The total volume of the brain is approximately _____ glial cells.