amyawatkins73 amyawatkins73
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Caitlyn purchased a ring for her jewelry store at the wholesale price of $220 and marked up the price 35%. What is the list price of the ring?

Respuesta :

Naseeem88
Naseeem88 Naseeem88
  • 02-02-2021

Answer:

$297

Step-by-step explanation:

220 increase 35% =

220 × (1 + 35%) = 220 × (1 + 0.35) = 297

Answer Link

Otras preguntas

240 plates serve , 40 were option 3. What percentage was option 3?
Which idea was shared by the ancient Maya, Aztec, and Inca civilizations?
a store sells paper towels in different size packs. A pack of 6 rolls costs $1.50. A pack of 9 rolls costs $2.70. A pack of 2 rolls costs $0.75. Which pack has
a 9-pack of bracelets costs 7.65 what is the unit price
PLEASE HELP IM KNOWN THE LAST PAGE ANDNI DONT GET IT ITS DUE TOMORROW PLEASE HELP MEEEEEE Name: Date: 5. In the drawing below, some lengths are given in SI unit
Jacob has a gift card valued at $50 for his favorite hobby shop. He buys a model plane that costs $42.95 and a display case for the plane that costs $22.46. How
What is the equivalent ratio to 12:6? 1) 20:10 2) 9:2 3) 35:18
What happens to pH when PCO2 increases above 45 mm Hg?-pH will fall from 7.4 to 7.35.-pH will stay the same.-pH will rise above 7.4.-pH will fall below 7.35.
Kylie was out at a restaurant for dinner when the bill came. She wanted to leave a tip of 32%. What number should she multiply the cost of the meal by to find t
how did fudalism bring order to europe