bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

The longest straight line that can be drawn to connect two point on the circumference of a circle whose radius is 9 inches is
which of the following correctly explains the figurative language in this text? Fog comes on little cat feet A. It suggests the cat has motives B. It suggests
Skeletal muscle tissue is striated and voluntary. true or false
If g(x) = -8x+1. Find g(-2).
what statement best describes the status of women in ancient Egyptian society?
What is a type of Liquid fuel derived from plant materials
College fairs have schools' information in all of the following areas except: A. financial aid. B. admissions requirements. C. notification of admissio
The sum of the components of anything equals the whole thing. Which property/postulate does this statement represent?
A 18 gram sample of a substance that’s used to detect explosives has a k-value of 0.1226 Find the substance’s half-life in days Round your answer to the ne
Write the expression as a single logarithm.