erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

slove for 1.2 x 3 = V ​
I WILL GIVE BRAINLYIST IF UR QUICK ITS TIMEDDDD TOOOOO
I need help with this question
Keystone predators often help maintain ecological stability in a community if they A competitively exclude other predators. B prey only on the least abundant sp
What are some treatments for diabetic peripheral neuropathy?
After soldiers returned from the war, women stayed working in factories and shipyards. (True/False)​
who first colonised nigeria​
A(n) BLANK authenticates various specimens in a collection for a museum.
Government Question - What can a President do when working with a Congress that is not very cooperative?
A law that makes it illegal for person's under the age of 21 to drive with any amount of alcohol in their blood is A. The graduated licensing law. B. The no alc