rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

The grey-blue ocean stretched out before him. Identify the sentence parts?
how do i use parentheses to rewrite 16 - 4 × 3 + 7 so that it equals 120?
Which of the following is the most reliable source of information when determining what time of day is most productive
He type of company that sells securities specializing in real estate ventures, and requires a minimum of 100 investors, is known as:
On the Maxillary right side there's one posterior tooth. This tooth has two cusps that are the same size, a wider occlusal table, and a single root. This tooth
The first step in learning intercultural skills is being aware of your own culture and how it contrasts with others
One of the methods of narrowing a topic involves posing A. Drafting an outline of the essay B. Writing the first paragraph C. Creating a thesis statement D. W
The supreme court decision in schenck v. the united states most affected:
Compare -1.96312 & -√5
Keiko runs 10 miles in 75 minutes. at the same rate, how many miles would she run in 69 minutes?