brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Write the number 307 as a sum of hundreds tens and ones
What is the direct object in the sentence? Will you boys try something different now? a. boys b. try c. something d. you
what is 3,397 rounded yo the nearest thousand
how to write 2000 using exponents
Is 11/20 and 17/40 and 1/12 either a repeating decimal or a terminating?
If c = 18, what is 2 x (74 - c)?
Nationalism is to pride in one's national identity as a _______ is to a group of people who share a common identity, a sense of unity, and a desire for self-gov
I Am A Number That Is Double The Product Of 2 And 7. One Of My Factors Is 7 What Is My Other factor
Which expression represents "the sum of 3 and n" a. n + 3 b. n3 c. 3n d. n + n + n
What occupations did the jumanoes have?