petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

The width of a rectangle is shown below: A coordinate plane with a point A at negative 3, 3 and C at negative 3, negative 2. If the area of the rectangle to b
Describe the steps to be taken in the event 10 ml of ethanol in a 50ml beaker ignites
Anyone know the fraction?? Due tomorrow urgent!!! Please help
the sum of seven and the quotient of a number x and eight
the sum of seven and the quotient of a number x and eight
what do you think about the use the top song on a video you are creating
The falling action on a plot structure diagram depicts the
Two examples of common items that use chemical change
Yadira's mom is buying hot dogs and hot dog buns for the family barbecue. Hot dogs come in packs of 12 and hot dog buns come in packs of 9. The store does not
what did the Presbyterians believe and why