752anxa85t 752anxa85t
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Donna found a sale on bags of pecans. The sale was for 4 bags of pecans for $10. How much did it cost for 1 bag of pecans?

Respuesta :

tastetester0585
tastetester0585 tastetester0585
  • 03-12-2020

Answer:

10/4 = 2.5    

One bag of pecans costs $2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

3 tickets to the museum cost $12.75. At this rate, what is the cost of: A: 1 ticket? B: 5 tickets?
Mary walked: . . 1 1/5miles on Thursday 2 3/5miles on Friday 1 4/5miles on Saturday 2 4/5miles on Sunday About how far did Mary walk in these four days?
why is selective cutting not a common strategy for managing forests despite having many benefits?
write 56 as the product of prime factors ​
TRUE OR FALSE WITH PROOF. Pontiac was Native American leader who died while fighting for the British in the War of 1812 in the Battle of the Thames.
A claim is an assertion about a topic true or false?
help fast plz with that ​
Which of the following best states the author's purpose?
what is the y intercept of (-4,6) and (1,-9)​
You earn $15n$15n​ dollars for mowing $n$n​ lawns. How much do you earn for mowing 1 lawn? 7 lawns?