26javiercontreras 26javiercontreras
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If pens cost 15 cents, how many can you buy with $3.00?

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 02-12-2020
3.00/0.15 = 20
You can buy 20 pens
Answer Link
delilaahw delilaahw
  • 02-12-2020
you can buy 20 pens. divide 300 (3.00 in cents) by 15 and it results in 20.
Answer Link

Otras preguntas

Who will manage the Common Core State Standards in the future?A) CCSSO and NGAB) NEA and AFTC) Federal governmentD) Not mentioned
Determine the area of the composite figure to the nearest whole number. o 139 in² • 414 in² 10 in. 10 in. • 179 in² • 100 in²
A 7-gallon jug of water costs $22.40. What is the price per pint?
New Ta i-Ready Practice: Equivalent Ratios-Quiz-Level F Complete the statement to show an equivalent ratio. 7:5 is equivalent to 21:
I need the center of this circle ! Help me please!
Find the numerical values of the following expressions. 4 a 8 − a if a = − 2
Part A In this problem the Townsends are a family of 5 and they’re going to the movie theater there’s 2 adults and three kids and he’s going to buy a large drin
I need help adding and subtracting polynomials!!!
if a cross between two pea plants results in F1 results of 155 tall peas and 45 short peas what were the genotypes of the parents
What are 5 facts about landfill pollution?