chanelrivera112 chanelrivera112
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

rachaelanngilmore27 rachaelanngilmore27
  • 02-12-2020
$224.75 divided by 15.5 = 14.5 i used a calculator
Answer Link
rafh2435
rafh2435 rafh2435
  • 02-12-2020

Answer:$14.50

Step-by-step explanation:

Divide 224.75 by 15.5 and you will get the cost for per week.

Answer Link

Otras preguntas

What reference tool would best locate the phrase baker's dozen?
The Maryland state law involved in the Supreme Court case of McCulloch v. Maryland
What is one reason subplots are used in novels? A) to distract the reader from the main plot B) to develop the novel’s theme in more depth C)to add irony D) t
Harriet counts 15 big boxes and 12 small boxes of notebooks. Each large box contains 189 notebooks, and each small box contains 79 notebooks. Estimate the total
Which of the two molecules, propane (c3h8) or heptane (c7h16), would have a a. greater london dispersion forces b. lower boiling point c. greater viscosity?
What is the solution of the equation when solved over the complex numbers? x^2+24=0 x = or x =
Which Europeans were the first to officially settle in the New World? Dutch English Spanish French
A water tank is in the shape of a cone.Its diameter is 50 meter and slantedge is also 50 meter.How much water it can store     In it ? it releases water to a ga
Please help! (Picture included)
Which table represents a function.