abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

How to write a function that expresses f(x)
Based only on the given information, it is guaranteed that AB L CDGiven AABCAD BDBCCDs CDA. True
-1 1/6 - (-2 1/3) = Please explain how you got the answer! :)I need the answer quickly!!!
Use the discriminant to find the number of real roots in Y = x^2 – 6x + 9
citations within a paper should contain
find the value of x in the rhombus if
The record high January temperature in Austin, Texas, is 90 degrees F The record low January temperature is -7 degrees F, Find the difference between the high a
The product of two consecutive odd integers is 2,115. Find the integers. Which of the following quadratic equations could be used to solve the word problem?a.
Multiple Choice: Please select the best answer anWhat is the measure of LMJK in the figure below?320h
What is the speed of a boat that travels 20 miles in 60 minutes? Please answer in miles per hour. Formula : speed = distance time