doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is transferred in order for static electricity to occur? a. Nothing b. Neutrons c. Protons d. Electrons
Does technology always follow science
Six less than the product of four and a number x?
A helicopter takes off from the ground 800 feet from the base of a building. It flies in a straight line directly to the top of the building. If the building is
Small clothing factories, especially those located in attics or basements, were called __________. a. boutiques b. speakeasies c. company stores d. sweatshops
A solution is made by dissolving 10.20 grams of glucose (C6H12O6) in 355 grams of water. What is the freezing-point depression of the solvent if the freezing po
French diplomats demanded a bribe to begin talks with the U.S. diplomats in the _____.
What are the three factors that speed up solvation also called mixing and dissolving?
Write each ratio in simplest form. 1. 33/36
Which type of radioactive decay can pass through the body? A.alpha emission B.beta emission C.positron emission D.gamma rays