amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

What statement MOST accurately describes "classical music and music from the Classical period?
Which word in the following sentence is a context clue for the vocabulary word variation? The variation of food in the grocery store means that people with many
can u help me i be your friend
Gothic writers love to explore why people make _____ and _____ choices.
Why was the election of 1860 considered a turning point in American history?
Giving out some more points here =_= Is the following inequality true or false? X - 5 > 9, X = 11
I am stuck on this one please help
75 POINTS A right cylinder has a radius of 5 cm and a height of 3 cm. Answer the following questions and make sure to show all your work. (a) Find the Volume
What's 30cm converted into inches?
Complete the table of ratios. 17. Mr. Morgan drives 130 miles every 2 hours. 18. A 01