wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the difference. 14x - (x2 + 8x) =
How did americans see labor unions after the haymarket incident?
Please help with number 12 -show work
It is your mom's Birthday today. You and your dad are out doing some last minute shopping for the party you are throwing her tonight. The two of you decide to p
i need help with my math homework
Match these people with the appropriate phrase. 1. South Carolina Nullification Ordinance of 1832 George McDuffie 2. considered slavery an improvement over l
There are 1,000 fish in a lake. Each year the population declines by 15%, but afterward, the lake is restocked with 500 aditional fish. Write a recursive rule t
Who confiscated catholic holdings in England
Fill in the blanks in the following sentence with the appropriate present tense forms of the verb saber below. Mi hermana y mi madre ___ tocar el piano, pero y
Read the sentence. The dance was attended by the entire senior class, as well as several chaperones. Which is the best way to write this sentence in the activ