anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

find the perimeter of the figure. each unit is 1 cm​
which is the equation of the line passing through...7.04​
name: - the stimulus which causes a change in the diameter of the pupil - the receptor which receives the stimulus - the effector which causes the decrease in
Seven less than the quotient of x and three
What are the possible side lengths of a triangle? 3 cm 5 cm 9 cm
find the value of a2 + 3b , when a = -2 and b = 5​
Hi, Can I get some help with this calculus homework? Please show your work! Thanks! #28 a and b ​
eight and three tenths in decimal form
A rectangle prism has a length of 9 inches and a width of 4 inches and a height of 1 1/2 inches the prism is filled with cubes that have edge lengths of 1/2 in
What happened in 1841?