keziniyah2007
keziniyah2007 keziniyah2007
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

oranges cost $ 1.53 for 3 pounds what is the ratio

Respuesta :

LeafyIsReal
LeafyIsReal LeafyIsReal
  • 02-11-2020

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

since there are 3 pounds, we divide 1.53 by 3 to find the unit rate for one pound.

dividing 1.53 by 3 equals 0.51.

The answer is 0.51

Answer Link

Otras preguntas

how do I solve 5(4x -5) = 155
What is Multiplicity's unique approach to the topic of scientific manipulation of human beings?
Howard opens a savings account with a deposit of $800.the bank will pay him 3% interest per year. a. how much will howard receive at the end of 1/2 a year. b.
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE IN - Art - - From Renaissance to Romanticism?? TEST 3 3. Because of the somewhat distorted figures, unusual spaces, and lack of prop
Write Each Fraction As A Decimal. (shown Below) 2 -- 10 is it 2.10?
Which type of poetry has a song-like quality and focuses on the lives of ordinary people? ballads sonnets limericks
Click on the pictures can someone please help me?
the sum of three numbers is twenty. the second number is four times the first and the sum of the first and third is eight. what are the three numbers?
how do I express 540 as a product of prime factors
sam is a waiter at a local restaurant where he earns wages of $7 per hour. Sam figures that he also earns about $5 in tips for each person he serves. Sam works