bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

How did warming climate 12,000 to 10,000 years ago impact the paleo Indians living in the Americas at the time?
NEED HELP FAST! How is the production of [tex] CO_{2} [/tex] related to the use of energy ([tex]C_{6}H_{12}O_{6} [/tex])?
Jeff spends one half of his paycheck. he then gives one third of the remainder to charity and puts the rest in the bank. what fraction of his paycheck does he p
Which of the following are solutions to the equation below? Check all that apply. x2 - 5x - 1 = 0
List the aspects of employment cover by law
Slash and burn farming refers to
Which statement regarding the interior and exterior angles of a triangle is true? An exterior angle is supplementary to the adjacent interior angle. An adjacen
H(x)=|8x+8| Find functions f and g so that f of g = H
ind the amount of social security deducted from the check: $835 biweekly. $65.25 $56.36 $63.88 $64.88 2. Find the social security tax deducted for each weekly
Why might feelings of friendship between team members remain strong over time?