IAmBreadBoi
IAmBreadBoi IAmBreadBoi
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A taxi ride costs $4, plus an additional
$3 per mile.
What's the equation? (mx+b)

Respuesta :

serenepcinc
serenepcinc serenepcinc
  • 02-11-2020

Answer:

3x+4

Step-by-step explanation:

3 dollars per mile = 3x

plus 4 dollars for taxi ride.

Answer Link

Otras preguntas

Is the following True or False? −2.18∈ℝ
What test were used to find out information about the iceman
Who ran mexico for decades as a dictator
Very often, something you read will remind you of something that’s happened in your life or something else you’ve thought about. does life imitate art or does a
A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen.
The milky way is located in the _____ group. a.andromeda b.local c.elliptical d.spiral e.virgo
how do u add a profile pic.??
What can infer from this paragraph
Power is the fitness skill associated with the rate at which strength can be used. Please select the best answer from the choices provided. T
fractions equivelant to 1/4, 1/2, 3/4