aleysiusw00
aleysiusw00 aleysiusw00
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of an ice cream sundae is 4.75$ plus 30 cents per topping. megan spends $6.26 on her sundae how many toppings did he get

Respuesta :

netizenwebb netizenwebb
  • 01-11-2020

Answer:

5

Step-by-step explanation:

$4.75 + 0.3x = $6.26

0.3x = 1.51

x = 5.033

Answer Link

Otras preguntas

41. Henry stands on a platform and shoots a rocket in his 10th grade science class. He found that the motion of the rocket can be described by the equation y =
o Mr. Math S. Fun is looking for his missing pair of socks. He had 8 pairs from the beginning. 1 red pair, 3 blue pairs, 4 green pairs. He uses 7 pairs last wee
Why is an entrepreneur given compensation
8-1 find a place to live financial algebra answers
independent island nation that is part of Great Britain
The Western Front was an important front in World War I for which of the following reasons?
b. Maria is watching cell growth in a lab. The cells double every 30 minutes. If there were 3 cells initially, how many cells are there in 5 hours
What are the function of constitution?​
How does matter change its phase?
How might the U.S. benefit if peace is achieved between Israel and the Palestinians? Okay