bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What was the main difference between the economic policies of Truman and Eisenhower?​
examine figure 1 below. For each numbered location, identify which part of photosynthesis it represents, then describes how each part enters or exits the plant
in the different ways of presenting the art subjects, what are the two ways that awakens your curiosity and why?​
Could blood on the clothes of a murder suspect be used to implicate him in the crime?
Determine the value of x if the mode is 18
a car of mass 850kg hits a crash barrier at a speed of 30m/s . the car stops in 0.4s.calculate the force of the car.​
x - 3y = 4 2x - 5y = 8 solve by substitution
a bag contains coins of rupees 2 Rupees 1 and 50 paise, in ratio of 1 is to 2 is to 4. if the total amount is rupees 72 find how many 50 paise coins are there
Which Enlightenment philosopher believed in equality for all people, especially the common man?
the height of a triangle is 4 meters less than the base. if the area of the triangle is 6 m^2 what is the height of the triangle. pls help. solve using applicat