velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

ay can anyone help me please? i need to get this correct.
15) Very cold climates occur at Earth's North and South Poles because the polar regions
What is the solution or solutions of 2^x=7
1. a meeting of delegates for the purpose of preparing for an election campaign 2. Person wishes to be a candidate for the party, he will make this announcemen
what was one of Thurgood Marshall's major achievements?
A customer who obtains a loan from a bank, in turn, becomes a(n) _____. A- investor B- lender C- borrower D- saver
Given: ΔKLM, KL = LM = 13in, KM = 10in. Find: The area of ΔKLM. Please explain will give brainliest!
Traditionally, some vital signs, such as pulse and blood pressure, were taken manually. It is not uncommon to see medical facilities use electronic BP cuffs and
Which of the following options is the best purchase for a microwave? A. $0 down with equal payments of $15 for 9 weeks B. $10 down with equal paymen
Describe how cooperativity of oxygen binding in hemoglobin is advantageous for the transport of oxygen from the lungs to the tissues and why myoglobin would not