andrewbarth8 andrewbarth8
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three ice cream cones cost $8.25 at this rate how much do two ice cream cones cost

Respuesta :

taaaaan taaaaan
  • 01-10-2020

Answer:

2 ice cream cones cost $5.5

Step-by-step explanation:

3x = 8.25

x = 2.75

2x = 5.5

Answer Link
ShaliaMckay18
ShaliaMckay18 ShaliaMckay18
  • 01-10-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

To get the answer you will divide 8.25 by 3 to get the cost of 1 cone and the multiply that by 2

Answer Link

Otras preguntas

85 POINTS!!!!!! Describe the graph of y = -|x + 4| - 5. 9(For 85 points it should at least be a sentence or two)
Identify explicit formula for the sequence 3, 6, 9, 12, 15, ...
any g,,,irl can be my bestie forever​
Fahrenheit 451 Question
Solve the equation. 1 1 ²x+3-2x = 4+²x+5 4 If necessary: Combine Terms Apply properties: Add Multiply To start over: Subtract Reset Divide​
18 What is the perimeter of this shape? 7 cm 7 cm 7 cm cm 7 cm 7 cm 7 cm
5+2 I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
What measurement could be the length of a pool?
Which of these would be least important to include in a summary of this article? A. Rodrigo learned to play piano in Temecula, California. B. Rodrigo's emotiona
26. Which of the following is an equation for the line that is perpendicular to the line y = 2x - 9 and passes through the point (-4,5)? A. y = 2x+7 B. y = -1/