therealaarontubehd therealaarontubehd
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

can someone please help me with this?

can someone please help me with this class=

Respuesta :

liame22 liame22
  • 01-10-2020
answer:
$0.28 for 3 eggs
8 ounces of yellow paint

step-by-step explanation:
$1.12 for 12 eggs
3 eggs is 1/4 of 12
$1.12 x (1/4) = $0.28 for 3 eggs

3 oz blue + 2 oz yellow = 5 oz total
2/5 of the total paint is yellow
20 oz x (2/5) = 8 oz
Answer Link

Otras preguntas

Why did populations soar between 1800 and 1900?
how does the carbon cycle work in the desert
what type of rock can form a metamorphic rock
the perimeter of a square is 4 times as great as the length of any of its sides. Determine whether the perimeter of the square is proportional to the side lengt
How do you say I was born in the Philippines in Spanish
Orchids are a type of flowering plant. How would biologists explain how a living orchid species lacking leaves evolved from an ancestral orchid species that had
How did New England's physical geography help the growth of industries?
water in a pan over a radiator evaporates much faster than a water pan in a table ???? i need help ppl
y varies directly as x. if x=5 when y=12 find x when y=30
What is the meaning of Pangaea