Addisonpark21
Addisonpark21 Addisonpark21
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can $0.6 per can

Respuesta :

ChopinTheChicken
ChopinTheChicken ChopinTheChicken
  • 07-09-2020

Hey there! I'm happy to help!

We see that it costs $3 for 6 cans of sodas. We want to find how much it costs for 1 can of soda. To do this, we simply divide by 6!

3/6=0.5

The unit price per can is $0.5 per can.

Have a wonderful day! :D

Answer Link

Otras preguntas

this is literally the easiest question, but for some reason I keep getting it wrong...
the mexican american war was sparked by a dispute over?
Show me how you did it on mathwatch Ill give Brainliest to anyone
write an algorithm to print the first 100 odd numbers​
Multiply. Write your answer as a fraction or as a whole or mixed number. 4/5 x 3 2/3
Which sentence best uses academic vocabulary?
Mention one application of AI from the real world? What are the benefits of using this application? What is type of learning used in this application (Supervise
Pls write me a Emotional Appeal about litter And i will give you 50 Point
Can somebody please help me with this its already overdue and I'm on my 4th attempt Create an outline in response to an informative essay prompt. Write a draft
who's a person from history or culture who didn't have ambition?