diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

In a relay race, the probability of the Galaxy team winning is 22%. In another unrelated relay race, the probability of the Komets team winning is 47%. If the p
The sum of two numbers is 18. One number is 2 more that for times the other. Find the numbers.
Which term refers to the northward movement of african americans in the 1920s?
The mind is like a memory bank. the stored memories in our minds are called:
Who’s travels in China piqued European curiosity
(blank)production is linked to an increase in the occurrence of skin cancers caused by holes in the ozone layer
explain what the union navy and army did to maintain or make progress on steps 1 and 2 of the anaconda plan from 1862 to 1863
Explain the increase of dark peppered moths from 2% to 95% referencing the natural selection process
Sandra bought 120 square feet of carpet for a room in her new house. If the room is square, what is the length of each side of the room? Recall that the area of
Process where usable solutes are reclaimed by the body. a. filtration b. reabsorption c. secretion d. urination