Sterrett13
Sterrett13 Sterrett13
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
ice-cream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

jensenaldrich01
jensenaldrich01 jensenaldrich01
  • 02-09-2020

Answer:

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

Answer Link

Otras preguntas

A research question should A. outline the first subtopic of the research paper. B. not be concerned with the synthesis part of the process. C. focus on provid
-5/4-(-1/6) help please
NEED UR HELP PLEASE 30 POINT... What is the value of n, w, x, and z in the trapezoid shown below if the latex-b5204736c7c0cd89e5168153c1ba1838_57add35aabbcb.png
A blackout is more likely to be experienced when drinking quickly
Which of the following is an advantage of using an electronic balance instead of a triple beam balance? A. quicker and easier to use B. less chance of user
In a good man is hard to find the grandmother dresses in her best clothes for the car trip, just in case there is an accident. What does this foreshadow? A. the
what did scout mean when she commented that calpurnia had a separate existence outside our household and that she even had a command of two languages
Name the canadian province that extends from the great lakes to hudson bay
What kind of cell is shown in the illustration below? A. A plant B. Algae C. A prokaryotic cell D. A eukaryotic cell
Find x in this triangle