Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Write a program that uses input to prompt a user for their name and then welcomes them. Note that input will pop up a dialog box. Enter Sarah in the pop-up box
Correct answer gets brainliest and 5 star
help me pleaseeee...
Solve the following literal equation for b. cb + db = a
Draw a line segment, , of any length anywhere on the coordinate plane, but not on top of ∆ABC. Choose one of the angles on ∆ABC. From point D, create an angle o
why do you think that teaching job is the most important? give reasons​
how do you solve this
Directions: Rewrite each sentence and capitalize each proper noun. 1. The new student in our class is travis. 2. The white sox is a baseball team from chicago.
Help me please……………………..
Jan has an investment account which compounds interest annually at a rate of 1.9%. After 5 years, she has $8320 in the account. How much money did she initially