meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

A private school might be the best option for which of the following students? Jake, who excels at math and science, enjoys challenges, and thrives in a social
Two candidates ran for class president. The candidate that won received 80% of the 320 total votes. How many votes did the winning candidate receive?pls help
what Vroom’s Expectancy model (major assumption, components, strength and weakness of the theory) In theories of Motivation?
yo 24 yx SECTION B (a) Identity element; (b) Inverse of 3 and -5 under * Range y [30 marks] Answer all the questions in this section. All questions carry equal
9x-7=-52 Show all work and justify each step
valance shell example..​
A ray has an endpoint.?
A candle burns down at the rate of 0.5 inches per hour. The original height of the candle was 8 inches. Part A: Write a list of 6 ordered pairs to show the heig
In chapter 8 of The Hound of the Baskervilles, why does Dr. Watson believe that the escaped convict is no longer of concern?
Rohit is taking a tuition class(passive voice)​