ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

360 miles in 6 hours
How are the branches of life science related
An icecube floats in water but sinks in gasoline. Moreover, a cork floats on top of both of the water and gasoline. What can you conclude about the relative den
hector is visiting a cousin who lives 350 miles away he has driven 90 miles how many more miles does he need to drive to reach his cousins home?
rename the number 120,000
Im sorry, im not good with negatives and positives xD this is the last one Which values satisfy the inequality? |x| < 3 Choose all answers that are correct.
What steps might a scientists take when he or she tests a hypothesis
which number is greater 9.23 or 9.32
In two or three sentences, describe the connection between the development of steel and the development of railroads. helppppp .
When describing scientific evidence, what is the meaning of the word “repeatable”?