dpoulin372 dpoulin372
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is the best deal
16oz for 1.00$ small
21oz for 1.29$ medium
or 32 for 1.49$ large

Respuesta :

MorallyGray
MorallyGray MorallyGray
  • 04-05-2020

Answer:

32 oz.

Step-by-step explanation:

Simply convert the dollar amount to what it would be without a decimal (I.E 1.00->100) then divide by the amount of ounces to get what each ounce costs.

100/16= 6.25

129/21= 6.14 (give or take)

149/32= 4.6.

Then you convert that value to cents and you find out the 32 oz is almost a cent and half cheaper per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

How many years passed between the adoption of the declaration of independence and the ratification of U.S. constitution
What Was the colonists first step to become an independent nation
A cone has a radius of 5 inches and a height of 18 inches. What is the exact volume of the cone?
What is false imprisonment?
how to estimate the length of a book
The process of supplying water to areas of land to make them suitable for growing crops is a. conservation. b. coagulation. c. irrigation. d. pollution.
Describe the process of chromatography.
what are all the continents (already know them)
On Monday, students at a summer camp spent 4 hours 25 minutes at the pool learning to swim. In the morning they spent 2 hours 48 minutes at the pool. How long d
What is the reciprocal of 5/6