rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

HELP PLZ Which sentence should be revised to eliminate redundant wording??
what's the cell wall of a onion made up of?
How many grams of Al were reacted with excess HCl if 3.86 L of hydrogen gas were collected at STP in the following reaction? 2 Al (s) + 6 HCl (aq) → 2 AlCl₃ (
explanation of No central leadership
________ in the form of logos, stationery, brochures, signs, business forms, business cards, buildings, uniforms, and company trucks can be used to help a compa
view photo k12 unit 1
please help! Here are the shopping times(in minuts) of nine shoppers at a local grocery store. complete the grouped frequency distribution for the data. in the
Which one of the following is a kind of limited government? A. democracy B. oligarchy C. dictatorship
Four randomly chosen Nevada students were asked how many times they drove to Arizona last year. Their replies were 4,5,6,7. The geometric mean is Group of answe
storms are part of life​