Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

why did Europe's leaders first try to deal with hitler through appeasement
fraction - write the equivalent mixed number : 50/7 = ? (7 1/7)
Lawyers for each side of a case are questioning people who received a jury summons. What part of the trial process does this describe, and what will happen next
Politicians who supported America building a canal across the narrow section of Central America argued that
|express 0.45 as a Fraction| what is the answer?
Can the density of an object change?
The heartland of Canada, where the majority of Canadians live and work, is located A-around the great lakes and St.Lawrence river. B-around Hudson bay C-along C
Need help please answer! What are the first six terms of the sequence, n2 (n squared)??
How did enslaved africans maintain their sense of self esteem?
what is 36 minutes as a fraction of an hour ?