katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

At which location in its orbital path will a planet be moving the fastest? answers
How to solve this problem
Advertisements by the Virginia Company to promote Jamestown most likely pointed out: a.Risks of voyages and farming life. b.Dangers of hunger and disease. c.
What is 2a/3 + 1/5=7/6? Solve for a
please help with this !
Hydrocarbons can be widespread in sedimentary rock, but reservoirs are formed by: select one: a. porous and permeable beds bounded on all sides by impermeable
Two rocks are thrown horizontally at the same time and from the same height. If the initial speeds of rocks A and B are 10 m/s and 15 m/s, respectively, which s
The Constitution was to replace the Articles of Confederation after
what is the volume of 0.98 mol oxygen (O2) gas at 275 K and a pressure of 2.0 atm? (the universal gas constant is 0.0821 L*atm/mol*K)
Match the key term to it's definition. the domination of an industry by controlling all aspects of a production process the acquisition of companies that create