johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Carol's daughter desiree has been disrupting her kindergarten class recently, and she is also struggling to stay on task when doing homework or chores. a school
What is the original meaning of mobile
The solubility of silver chloride can be increased by dissolving it in a solution containing ammonia. agcl (s) ag+ (aq) + cl- (aq) k1 = 1.6 x 10-10 ag+ (aq) + 2
Which organisms utilize a one-way air flow through their lungs to maximize air flow efficiency and oxygen consumption? A. Fish B. Mammals C. Amphibia
What is the area of triangle PQR?
Choose the most logical choice to complete each sentence. ustedes ______ muy inteligentes. iban tenían eran escuchaban
What is the name for the measure of a drug's relative safety for use, computed by the ratio of the lethal dose for 50 percent of the population over the effecti
Which of the following equations is in standard form? A. y=1/2x B. y=1/2x-3 C. 4y-1=1/2x-3 D. 2x+3y=14
Rewrite the rational exponent as a radical. 5 to the 3 over 4 power, to the 2 over 3 power A.the cube root of 5 squared B. the twelfth root of 5 C. the square
Line GJ is tangent to point A at point G. What is m∠AGJ?